Psychologia komunikacji - Kursy, szkolenia, studium, studia podyplomowe
lina rozdzielająca

Psychologia komunikacji - oferta studium we Wrocławiu

Studium Edukacji Ekologicznej i Profilaktyki Zdrowia z Wrocławia przygotowuje oraz wydaje uprawnienia w zawodzie Naturopata. Zdobądź atrakcyjny zawód i dyplom uznawany w całej UE! W programie studium m.in. zajęcia z psychologii komunikacji w system zaocznym, korespondencyjnym ("distance learning") lub e-learning.

Jesteś aktywny zawodowo? Mieszkasz z dala od ośrodków akademickich? Źle znosisz podróże? Dzięki systemowi korespondencyjnemy nie ważne czy Twoja miejscowość to Wrocław, Poznań, Katowice, Gliwice, Zabrze, Kraków, Zielona Góra, Legnica, Opole, Wałbrzych, Jelenia Góra, Świdnica, Kłodzko, Bolesławiec, Głogów, Leszno, Trzebnica, Brzeg, Oława, Oleśnica, Lubin.

Nie czekaj i zapisz się na kursy, szkolenia, studium, studia podyplomowe.

Zdobądź atrakcyjny zawód! Sprawdź ofertę Studium »

Przedmiot -Psychologia Komunikacji
Posłuchaj wykładu audio: Role Psychologiczne

Prowadzący: mgr Krzysztof Maćko

 

Najbardziej pełną i zarazem najbardziej praktyczną teorią psychologii komunikacji jest teoria Erica Berne - Analiza Transakcyjna.

Analiza transakcyjna - analiza działań i wypowiedzi między ludźmi interakcje miedzy ludźmi i sposoby komunikowania się.
Teoria Analizy Transakcyjnej jest jednym ze sposobów poznania własnych działań, doznań, sposobów funkcjonowania w życiu społecznym, jest sposobem poznania siebie. Poznania przez ogląd rozumowy, przez przyjrzenie się różnym wypowiedziom, przyjmowanym pozycjom wobec osób czy zdarzeń, przez uświadomienie sobie przyjmowanych ról. Twórcą Analizy Transakcyjnej jest Eric Berne, który opisał swoją teorię w książce pt. "W co grają ludzie".

Termin transakcja - oznacza wymianę słów, myśli, gestów między dwoma osobami. Analizując treści wypowiedzi uzyskujemy informacje o swoich pozycjach psychologicznych, przyjmowanych rolach, o mechanizmach zachowania, postępowania inaczej mówiąc daje nam ona możliwość wglądu we własną osobowość. Umożliwia zrozumienie siebie i przez poznanie siebie - rozumienie innych.

Dotarcie od siebie i swojego stanu obecnego pozwala na dokonywanie zmian w kierunku bardziej pożądanych i zgodnych z planem życiowym. Uczy otwierania komunikacji a przez to uniknięcia konfliktów, polepszenia relacji z innymi kierując nas w stronę autonomii, samodzielności czy "wygrywania" życia (James, Jongeward).

Analiza transakcyjna jest jedną z metod pozwalających na bardziej świadome życie na pełne kierowanie sobą, na doznawanie człowieczeństwa, zgodnie z indywidualnymi potrzebami w poczuciu wolności i autonomii. "Człowiek autonomiczny to taki, który jest odpowiedzialny za swoje decyzje i za swój rozwój - myślenie, odczuwanie i działanie. Analiza transakcyjna jest jedną z metod prowadzących do tego celu - wskazuje na możliwości osiągnięcia przez człowieka autonomii, dojrzałości oraz odpowiedzialności." (Rogoll)

Copyright © Krzysztof Maćko 1996r,
Prawa autorskie wydawnictwa KOS

Pytania do zaliczenia I sem.
1. Co jest celem analizy transakcyjnej?
2. Opisz trzy stany Ja.
Przykład manifestacji trzech stanów Ja w wypowiedzi (jedno zdanie do każdego stanu)
3. Wymień i opisz rodzaje transakcji. Przykłady (wymiana zdań)
4. Wymień i opisz role psychologiczne, które wymienia Analiza Transakcyjna.
Przykład roli z maski (dwa zdania wypowiedzi świadczące o roli z maski)
5 . Wymień i opisz pozycje psychologiczne.
6. Wymień trzy gry i opisz jedną
7. Wymień pięć najważniejszych cech osoby wygrywającej

Naucz się jak zdrowo żyć! Sprawdź ofertę Studium »

POLECAMY
lina rozdzielająca

Akademia Feng Shui Akademia Terapii Nauralnych Szkoła Coachingu studiuj przez internet
KONTAKT
lina rozdzielająca

Studium Edukacji Ekologicznej
54-237 Wrocław
ul. Starograniczna 28
pn. 9-16, wt.-pt. 9-17

Tel./Fax (71) 355-40-27
(71) 354-60-94

E-mail: see@see.edu.pl

Nr konta:
BZ.WBK I o / Wrocław
67 1090 2398 0000 0006 0802 6774
Kod SWIFT: WBKPPLPP


strzałka do góry