Ziołolecznictwo - Kursy, szkolenia, studium, studia podyplomowe
lina rozdzielająca

Ziołolecznictwo - oferta studium we Wrocławiu

Studium Edukacji Ekologicznej i Profilaktyki Zdrowia z Wrocławia przygotowuje oraz wydaje uprawnienia w zawodzie Naturopata. Zdobądź atrakcyjny zawód i dyplom uznawany w całej UE! W programie studium m.in. zajęcia z ziołolecznictwa w system zaocznym, korespondencyjnym ("distance learning") lub e-learning.

Jesteś aktywny zawodowo? Mieszkasz z dala od ośrodków akademickich? Źle znosisz podróże? Dzięki systemowi korespondencyjnemy nie ważne czy Twoja miejscowość to Wrocław, Poznań, Katowice, Gliwice, Zabrze, Kraków, Zielona Góra, Legnica, Opole, Wałbrzych, Jelenia Góra, Świdnica, Kłodzko, Bolesławiec, Głogów, Leszno, Trzebnica, Brzeg, Oława, Oleśnica, Lubin.

Nie czekaj i zapisz się na kursy, szkolenia, studium, studia podyplomowe.

Zdobądź atrakcyjny zawód! Sprawdź ofertę Studium »

Przedmiot - Ziołolecznictwo

Prowadzący: mgr Franciszek Ruciński


 

Na ogół nie uświadamiamy sobie w pełni, ile zawdzięczamy światu roślin. W istocie zawdzięczamy mu wszystko, ponieważ nasze życie - tak jak i życie zwierząt - opiera się na życiu roślin. Tylko zielona roślina potrafi z materii nieorganicznej, to znaczy wody, kwasu węglowego, azotu i minerałów, z pomocą światła słonecznego jako źródła energii, tworzyć substancje organiczne, substancje roślinne, a tym samym pożywienie dla człowieka i zwierzęcia. Rośliny dostarczają nam nie tylko składników do budowy naszego ciała, lecz także energii zasilającej zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne procesy życiowe. Poza tym świat roślin zaopatruje nas także w substancje, które służą jako leki, w witaminy potrzebne do regulacji przemiany materii i wreszcie nawet w substancje, które mogą oddziaływać na sferę ducha, na psychikę.

Leczenie ziołami jest wiedzą sięgającą w najdalsze zakamarki historii ludzkości. Zauważamy już u zwierząt, gdy są chore lub niedomagają, że jedzą określone zioła. Są one odmienne od tych, które wchodzą w skład ich zwykłego pożywienia. Zwierzę - również gdy jest całkowitym mięsożercą - leczy się zjadając pewne rośliny. Niegdyś i ludzie posiadali taką niczym nie zakłóconą zdolność. W toku ewolucji, wraz z gwałtownym rozwojem świadomości, ta naturalna wiedza została w człowieku przytłumiona. Jest oczywiste, że również dzisiaj powinniśmy dążyć do podobnego naturalnego wyczuwania. Jednak na co dzień, w naszym zwykłym życiu, dla nas takich, jakimi jesteśmy, potrzebna jest świadoma i w miarę ścisła nauka o ziołolecznictwie.

Wraz z innymi dziedzinami terapii naturalnych w coraz szerszych kręgach wzrasta popularność leczenia ziołami. Nawet w środowiskach medycznych zaczyna ono zyskiwać sympatię, a przynajmniej przestaje budzić zdecydowany - jak jeszcze do niedawna - sprzeciw. Leczenie ziołami jest niewątpliwie najdawniejszym sposobem zwalczania wszelkich chorób i dolegliwości, sposobem, jak najbardziej przydatnym również dzisiaj.

Uzdrawianie to magiczny, fascynujący proces, który jest sztuką, a nie tylko nauką. Ten sam sposób leczenia identycznej choroby jednemu pacjentowi może przywrócić zdrowie, a w przypadku innego nie da żadnych rezultatów, a może nawet powodować pogorszenie. Chcąc leczyć siebie, czy też pomagać innym ludziom, należy pamiętać, że ta mądrość i cud, jaką jest umiejętność uzdrawiania, przez niezliczone pokolenia były w nas samych. Warto więc byłoby znaleźć sposób odzyskać tą pradawną wiedzę i moc.

Praca z ziołami to jedna z dróg, która może pomóc odnaleźć tą ukrytą mądrość. Może ukazać serce i duszę matki ziemi, a także umożliwić z nią kontakt. Najlepiej byłoby pozwolić samym ziołom być naszymi nauczycielami. Nauka taka budzi naszą intuicję, my zaś uczymy się jej ufać. Rosemary Gladstar pisze: „Najlepszym przyjacielem przyszłego zielarza są same rośliny. Nie powiedzą one nam wprawdzie, czy i ile witamin lub mikroelementów zawierają, ani jaki mają skład chemiczny (choć można to często sprawdzić, próbując je), ani też kiedy należy z nich korzystać, ale zafascynują nas swoim pięknem, magią i siłą życia. Przebywając wśród roślin, feerii ich barw i zapachów, czujemy, że są one częścią świata, odkrywamy głęboki sens pokoju, radości i mądrości. Przeżywa to każdy, kto urnie z pokorą wejść w zielony świat roślin, a często pierwszy kontakt przekształca się w gorącą i szczerą fascynację. I...! Być z ziołami i uczyć się od nich to poświęcić im swój czas i używać ich na wiele różnych sposobów dla zdrowia i uzdrawiania.”

Podczas nauki najlepiej korzystać z przekazów tradycji i łączyć je ze współczesną wiedzą naukową. Poznając zasady zielarstwa należy kierować się zdrowym rozsądkiem i doświadczeniem. Najkorzystniej jest zaczynać od prostych ziół rosnących w najbliższym otoczeniu. Nie można zapomnieć, że nie wszystkie rośliny są bezpieczne w użyciu. Niektóre mają niezwykle silne działanie i nie powinny ich używać osoby niedoświadczone. Są też rośliny o działaniu toksycznym, które w ogóle nie powinny być stosowane, a przynajmniej w ich pierwotnej postaci.

Warto wziąć pod uwagę połączenie medycyny allopatycznej z zielarstwem. Te dwa systemy mogą się doskonale uzupełniać i wzajemnie współpracować. W zasadzie tylko kilku najsilniejszych ziół nie powinno się stosować razem z lekami chemicznymi. Większość może doskonale wspomagać kurację zaleconą przez lekarza Oczywiście bardzo ważna jest współpraca pacjenta z lekarzem, wzajemne otwarcie (o które niestety w większości wypadkach dosyć trudno) i informowanie o rozszerzaniu i wzbogacaniu zalecanego sposobu leczenia. Takie wzajemne współdziałanie powinno zaprocentować szybszym i skuteczniejszym wyleczeniem pacjenta i niewątpliwym sukcesem lekarza.

Leki chemiczne zabijają drobnoustroje chorobotwórcze, zwykle działają specyficznie, natomiast zioła wzmacniają i odbudowują chore narządy, a ich działanie dotyczy całości organizmu. Podczas gdy medycyna allopatyczna usuwa objawy schorzeń, zioła dostarczają bodźce do trwałych zmian na poziomie komórkowym.

Zioła można stosować zapobiegawczo, aby odbudowywały i wzmacniały mechanizmy obronne organizmu. Podtrzymują siły życiowe i skutecznie wzmacniają układ odpornościowy, zwiększając możliwości przystosowawcze organizmu („adoptogeny”). Stosuje się je w sytuacjach codziennych takich jak: stłuczenie, zwichnięcie, obrzęki, zranienie, oparzenie, przeziębienie, gorączki; jak i w terapii poważnych chorób jako środek wspomagający.

Copyright © Iwona Sitko-Urbanowicz 1996r,
Prawa autorskie wydawnictwa KOS

Naucz się jak zdrowo żyć! Sprawdź ofertę Studium »

POLECAMY
lina rozdzielająca

Akademia Feng Shui Akademia Terapii Nauralnych Szkoła Coachingu studiuj przez internet
KONTAKT
lina rozdzielająca

Studium Edukacji Ekologicznej
54-237 Wrocław
ul. Starograniczna 28
pn. 9-16, wt.-pt. 9-17

Tel./Fax (71) 355-40-27
(71) 354-60-94

E-mail: see@see.edu.pl

Nr konta:
BZ.WBK I o / Wrocław
67 1090 2398 0000 0006 0802 6774
Kod SWIFT: WBKPPLPP


strzałka do góry