Masaż we współczesnym pojęciu jest zespołem chwytów mechanicznego oddziaływania na określoną część ciała ludzkiego, realizowanego przy pomocy specjalnych aparatów i/lub rąk masażysty, w leczniczym lub profilaktycznym celu. Masaż jest jednym z najstarszych środków higienicznych, leczniczych i przyspieszających odpoczynek po wysiłku fizycznym. Najstarsze zapiski dotyczące masażu zostały dokonane przez Chińczyków około trzy tysiące lat p.n.e. Właściwy rozwój masażu datuje się od czasów starożytnej Grecji i był on skutkiem powszechnego zainteresowania uprawianiem sportu oraz dbałości o sprawność fizyczną. W Rzymie masaż wykonywany był głównie w słynnych termach rzymskich i miał charakter higieniczny. Persowie, Egipcjanie i Hindusi stosowali go jako formę terapii w różnych dolegliwościach oraz sporcie.
Henrik Ling
Era nowoczesnego masażu rozpoczyna się na początku XIX wieku, dzięki lekarzom szwedzkim. W okresie tym, wraz z rozwojem nauk medycznych dochodzi do tworzenia naukowych podstaw masażu. Największe zasługi położył Henrik Ling, twórca metody leczniczej i higienicznej zwanej „gimnastyką szwedzką”, której składową był także masaż. Za twórcę „masażu naukowego” uważa się holenderskiego lekarza Johana Mezgera, który po raz pierwszy opracował system metod masażu oraz wskazania i przeciwwskazania do jego stosowania.
Johan Mezger
Wśród lekarzy prowadzących badania naukowe nad stosowaniem masażu na szczególną uwagę zasługuje profesor Uniwersytetu w Berlinie Izydor Zabłudowski, dzięki któremu masaż został zrównany z innymi dyscyplinami wiedzy lekarskiej na poziomie uniwersyteckim.
Spośród wielorakiego zastosowania masażu na uwagę zasługuje jego działanie przywracające szeroko rozumianą sprawność organizmu, czyli rewitalizacja. W opracowaniu zebrano i przedstawiono podstawowe informacje dotyczące masażu w oparciu o wiadomości z powszechnie dostępnej literatury z tego zakresu.
Masaż powinien odbywać się zawsze w możliwie czystych warunkach i w wydzielonym, specjalnie przystosowanym do tego celu pomieszczeniu. Osoba wykonująca zabieg musi dbać o higienę osobist tzn. założyć do zabiegu czystą, niekrępującą ruchów odzież. Ręce powinny być zadbane, z krótko obciętymi paznokciami. Należy je myć przed i po każdym zabiegu, a w momencie stwierdzenia jakichkolwiek zmian ropnych lub zapalnych na skórze — wstrzymać się od wykonywania masażu. Przed rozpoczęciem zabiegu należy zdjąć z dłoni biżuterię.
Pacjent przed zabiegiem musi wykąpać się w ciepłej wodzie oraz poinformować masażystkę o wszystkich dolegliwościach, w celu ustalenia ewentualnych przeciwwskazań. Do masażu pacjent przystępuje całkowicie rozebrany bądź w luźnych gimnastycznych spodenkach. W czasie zabiegu całe ciało przykrywa się prześcieradłem, odkrywając kolejno tylko te okolice ciała, które w danym momencie są masowane. W przypadku specjalnych wskazań, aby zwiększyć efekt masażu, można całe ciało lub wybraną okolicę naświetlić lampą Sollux emitującą promienie podczerwone.
Po zabiegu masażu pacjent powinien odczekać, co najmniej 20—30 minut w pomieszczeniu o takiej samej temperaturze, w jakiej wykonywany był zabieg, aby nastąpiły w organizmie wszystkie zmiany wywołane przez masaż. W tym celu przydatne jest oddzielne pomieszczenie wypoczynkowe z wygodną leżanką.
Pokój do masażu powinien być pomalowany farbą w jasnym pastelowym kolorze, który ma pozytywny wpływ na psychikę pacjentów. Na jedno stanowisko pracy przeznacza się powierzchnię, co najmniej 7 m2, natomiast cały pokój do masażu z jednym stanowiskiem powinien mieć powierzchnię 10—15 m2. Temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić 21—23°C, a wilgotność względna 40—60%.
Stosuje się nie rażące, ale jasne oświetlenie, koniecznie z bezpośrednim dostępem światła dziennego i możliwością skutecznego, bezprzeciągowego przewietrzenia pomieszczenia, tak, aby powietrze mogło być wymieniane cztero-lub pięciokrotnie w ciągu 1 godziny. W bezpośredniej łączności z pokojem do masażu konieczne jest umieszczenie natrysku z ciepłą i zimną wodą.
Copyright © Waldemar Andrzejewski2001r,
Prawa autorskie wydawnictwa KOS
Naucz się jak zdrowo żyć! Sprawdź ofertę Studium »
Studium Edukacji Ekologicznej i Profilaktyki Zdrowia z Wrocławia przygotowuje oraz wydaje uprawnienia w zawodzie Naturopata. Zdobądź atrakcyjny zawód i dyplom uznawany w całej UE! W programie studium m.in. zajęcia z masażu rewitalizacyjny w system zaocznym, korespondencyjnym ("distance learning") lub e-learning.
Jesteś aktywny zawodowo? Mieszkasz z dala od ośrodków akademickich? Źle znosisz podróże? Dzięki systemowi korespondencyjnemy nie ważne czy Twoja miejscowość to Wrocław, Poznań, Katowice, Gliwice, Zabrze, Kraków, Zielona Góra, Legnica, Opole, Wałbrzych, Jelenia Góra, Świdnica, Kłodzko, Bolesławiec, Głogów, Leszno, Trzebnica, Brzeg, Oława, Oleśnica, Lubin.
Nie czekaj i zapisz się na kursy, szkolenia, studium, studia podyplomowe.
Zdobądź atrakcyjny zawód! Sprawdź ofertę Studium »
Studium Edukacji Ekologicznej i Profilaktyki Zdrowia
54-237 Wrocław
ul. Starograniczna 28
pn. 9-16, wt.-pt. 9-17
Tel.:
(71) 355-40-27
(71) 354-60-94
Kom. 698 850 891
E-mail: see@see.edu.pl
Nr konta:
Santander Bank Polska:
67 1090 2398 0000 0006 0802 6774
Kod SWIFT (BIC code) Santander Bank Polska: WBKPPLPP